Geocaching
Szélesség N 46° 21,066'
Hosszúság E 17° 50,764'
Somogy megye
Hallottatok már a geocachingről (ejtsd: geokesing) ? Ez egy játék, aminek az a lényege, hogy elrejtett geoládákat kell megkeresni GPS koordináták alapján. A ládákban -inkább kicsi dobozokban- íróeszköz és látogatói napló mellett valami apró, jelképes értékű kincs fogad, ami a te jutalmad. Persze, illik valamit a kincs helyére tenni, szóval aki ilyenbe vág bele, az visz magával otthonról ajándéknak valót. Ezeket a ládákat többnyire a természetben, ritkábban városon belül rejtik el a játékosok. A ládák elhelyezői a lelőhelyről készült ismertetőt és a koordinátáit feltöltik a geocaching.hu oldalára, onnan lehet tájékozódni, hogy merre indulj el.
Mi is így tettünk. Kiderült, hogy szűkebb környezetünkben is elrejtettek több ládát, így a hétvégére kiválasztottunk egy olyan helyet, ami a természetben van, és rövidebb túrával elérhető (1,9 km).
Így kerültünk Ivánfahegyre, ami Kaposvár része, és 212 méteres magasságával könnyű sétát jelent, nem hegymászást.
A megkeresendő láda kellő motivációt jelentett a gyerekeinknek. A járvány kitörése óta hétvégenként erdőkben sétálunk. Bejártuk az összes helyet a környéken, aminek a neve erdőre végződik. A gyerekek unják is kellőképpen. :D De a küldetéstudat most fűtötte őket is. Meg minket, szülőket is lelkesített. Sose vettünk még részt geocachingben, csak hallottunk róla. És nem vagyunk nagy túramókusok sem. Nincs szuper GPS alkalmazás a telefonunkon, nem értünk túl sokat az élővilághoz, a gyerekekkel nem lehet sokat gyalogolni sem. De az a tudat, hogy az ügyességünkön múlik, hogy megtalálunk-e valamit az erdőben, különlegessé tette a tegnapi sétánkat.
A neten talált előzetes információk alapján többféle túraútvonalon is eljuthattunk volna a célig. Fényképekkel is illusztrálták a látnivalókat: kápolnákat, kőkereszteket. Mi azt választottuk, hogy ameddig csak lehet, eljutunk kocsival, hogy a gyerekekkel max 5 km-t kelljen oda-vissza gyalog megtennünk. Így is történt.
Gyalogutunk során a következő látnivalókkal gyarapodtunk az erdőben:
-döglött sikló (az óvodás fiam narratívájában óriás kígyó, a lányom szerint pedig hozzuk haza, és csináljunk belőle kígyóbőrcsizmát),
-vadetető hely takarmánnyal, sóval,
-valami pillangó, ami szerintem csak a mesékben létezik,
-egy forrás,
-medvehagyma mezők, aminek az illata végigkísérte utunk egy-egy szakaszát. A látvány csodaszép volt,ahogy egy-egy tisztást beborít az apró fehér virágú növény.
A lényeg persze a kincs volt, amire egy óra séta után bukkantunk rá. ( Földúton jutottunk el egy előre jól körülírt helyre. Az autónk majd a telefonok GPS-ére hagyatkoztunk, amíg volt térerő. Ezután már csak arra volt szükség, hogy meg tudjuk állapítani, hogy egy emlékműhöz képest merre van nyugat. ) A geoláda egy fa odvában volt elrejtve. Valójában egy Béres-vitaminos műanyag doboz, benne a következőkkel:
-játékleírás,
-kód, amit ha feltöltenénk a geocaching.hu oldalra, akkor igazolhatnánk, hogy mi is igazi kesserek vagyunk, akik megtaláltak egy geoládát,
-egy notesz, amibe felírhattuk volna magunkat, mint megtalálókat, de nem volt mellette íróeszköz, és mi sem vittünk tollat,
-egy öngyújtó
-egy Kindertojás figura.
Az apró játéknak nagyon örültek a gyerekek, mi pedig a helyére tettük azt az apróságot, amivel mi készültünk az utánunk jövőknek.
Ez a túra olyan jól sikerült, hogy ilyet még fogunk csinálni a jövőben is.
- április 27.
#geocaching #kiránduláskisgyerekkel #geoláda #kincskeresés #túra